دلیس...

یعنی خوشمزه و لذیذ!

سوهان عسلی
نویسنده : Shab Boo - ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/٢۳
 

سوهان عسلی یکی از خوشمزه ترین خوردنی هایی ما ایرانی هاست مخصوصا برای پذیرایی کنار چای در عید نوروز!  درست کردنش تو خونه هم کار راحتیه! یادمه سالها پیش وقتی دفعه اول مامانم تو خونه سوهان عسلی درست کردن، همین جور متعجب مونده بودم که مگه میشه درست کردنش اینقدر راحت باشه! وقتی خودم کمی بعدتر ، تست کردم دیدم فقط یکمی دقت و سرعت عمل می خواد، همین! با من همراه باشین تا بگم که سوهان عسلی رو چه جوری درست می کنم.

مواد لازم:

خلال بادام............................. حدودا ۵۰ گرم

شکر..............................................۱۰۰ گرم

آب.........................................۱۰۰ میلی لیتر

عسل........................... دوقاشق مربا خوری

آب لیمو ترش.............. یک قاشق چای خوری

کره............................ نوک قاشق غذا خوری

زعفران دم کرده.............یک قاشق غذاخوری

 خلال پسته........................ کمی برای تزیین

طرز تهیه:

فر رو روی حرارت ۱۸۰ درجه گرم می کنیم. توی سینی فر کاغذ روغنی پهن می کنیم و بادامها رو روش می ریزم و چند دقیقه داخل فر میذاریمش تا بو داده بشه. نکته مهم اینه که باید بالا سرش بایستیم چون خیلی زود می سوزه و به محض این که کمی رنگش برگشت از فر خارجش کنیم. یادام های بو داده شده رو کنار میذاریم.

حالا داخل ظرف مناسبی که بهتره دیواره بلند داشته باشه، شکر، آب، آب لیمو ترش و کره  و عسل رو می ریزیم و روی حرارت ملایم می ذاریمش و گاهی هم می زنیم.

شکر آروم آروم حرارت می بینه و کم کم رنگش عوض می شه. این مرحله باید با حوصله انجام شه و خوب به شکر زمان داده شه تا به اصطلاح کاراملیزه شه. بعد از حدودا ۲۰ دقیقه نیم ساعت می بینیم که رنگ مخلوط کاراملی شده. توجه به این مرحله کلید کاره چون اگه زود بر داریم سوهان خوب نمیشه و خودش رو خوب نمی گیره و اگه هم دیر برداریم شکر می سوزه!

حالا بادام بو داه شده رو اضافه می کنیم و بعد هم زعفران رو. یه هم می زنیم. حرارت رو خاموش می کنیم و سینی که از قبل داخلش کاغذ روغنی انداختیم رو کنار دستمون می ذاریم و با سرعت عمل شروع می کنیم قاشق ، قاشق داخل سینی می ریزیم و در صورت تمایل روش کمی خلال پسته می پاچیم. این مرحله خیلی مهمه چون اگه دیر بحنبیم مایه سفت میشه! اگه هم برامون سخته که قاشق ، قاشق این کار رو انجام بدیم می شه همه یک جا ریخت و بعد با چاقو برش زد.

دوستان اگه با قاشق کمی شکل هاتون کج و کوله شد، هیچ نگران نباشین. یه چاقوی تمیز و تیز کنار دستتون باشه و با چاقو قسمت های اضافی رو برش بدین و بعدا که خشک شد جدا کنین. هر بار چاقو رو داخل آب جوش فرو کنین و بعد با یه دستمال تمیز خشکش کنین و دوباره ازش استفاده کنین. 

بعد سینی رو یه چند ساعتی کناری می ذاریم تا خوب سوهان ها خشک بشن. بعد مبشه داخل ظرف در دار داخل یخچال نگه شون داریم. بهتره که سوهان ها رو روی هم نچینیم چون بعدا بهم می چسبن. می شه بین شون سلفون کشید و بعد ردیف بعدی رو چید!

نوش جان!

 دوستان از این فرصت استفاده می کنم و برای یکایک تون پیشاپیش سال نوی خوب و خوشی رو آرزو می کنیم! امیدوارم شادی مهمون دلهاتون باشه!